Hľadáte ideálne miesto pre svoj budúci domov alebo investíciu? Okolie Zlatých Klasov, vrátane obcí ako sú Kráľovičove Kračany, Kostolné Kračany, Topoľníky, Lehnice, Gabčíkovo, Vrakúň, Dobrohošť, Holice, Vydrany, Čenkovce, Hurbanova Ves, Janíky, Vojtechovce, Hubice, Oľdza a Nový Život, ponúka širokú škálu stavebných pozemkov s rôznym potenciálom. Tento článok vám poskytne prehľad o tom, čo môžete v tejto oblasti očakávať, aké sú bežné charakteristiky pozemkov a na čo si dať pozor pri výbere.

Charakteristiky Stavebných Pozemkov v Regióne
V regióne Zlatých Klasov a jeho okolí sú stavebné pozemky často charakterizované ako rovinaté, čo je výhodné pre akúkoľvek formu výstavby. Niektoré z nich sú už čiastočne alebo úplne oplotené, čo môže znížiť počiatočné náklady a zvýšiť pocit súkromia. Pôvodne mohli byť tieto pozemky využívané na poľnohospodárske účely, čo znamená, že sa na nich môžu nachádzať ovocné stromy či vinič, ktoré môžu byť buď zachované ako súčasť záhrady, alebo odstránené podľa potrieb nového majiteľa.
Rozmery pozemkov sa výrazne líšia. Môžete nájsť menšie parcely s výmerou okolo 500 m², ideálne pre menšie rodinné domy, ale aj rozsiahlejšie pozemky s rozlohou cez 2000 m² alebo dokonca aj hektáre, ktoré sú vhodné pre rozsiahlejšie projekty, viacgeneračné bývanie, alebo dokonca investičné zámery. Bežné rozmery sa pohybujú od približne 20 metrov šírky až po viac ako 50 metrov, s dĺžkou často presahujúcou 70 metrov. Napríklad, pozemok v Zlatých Klasoch (časť Rastice) mal rozmery 52 m x 15 m a výmeru 780 m², zatiaľ čo iný pozemok v Jastrabích Kračanoch mal rozmery 20 m x 77 m.
Dostupnosť inžinierskych sietí (IS) je kľúčovým faktorom pri výbere stavebného pozemku. V mnohých prípadoch sú všetky IS (elektrina, voda, plyn, kanalizácia) v dosahu, čo znamená, že pripojenie by nemalo byť komplikované ani finančne náročné. Niektoré ponuky uvádzajú, že IS sú už pred pozemkom, čo tiež uľahčuje proces pripojenia. Vždy je však dôležité overiť si aktuálny stav a náklady na pripojenie priamo u dodávateľov sietí.

Lokalita a Občianska Vybavenosť
Časť Rastice v Zlatých Klasoch je popisovaná ako pokojná časť obce, ktorá ponúka príjemné bývanie. Všeobecne platí, že obce v tejto oblasti disponujú dobrou občianskou vybavenosťou, čo zahŕňa obchody, školy, škôlky, zdravotnícke zariadenia a kultúrne vyžitie. Dôležitým benefitom je aj dobrá dostupnosť do hlavného mesta Bratislava, ako aj do iných okolitých miest, čo z týchto lokalít robí atraktívne miesto pre bývanie pre ľudí pracujúcich v týchto mestách.
Niektoré pozemky sa nachádzajú v blízkosti rekreačných zón, ako napríklad pri kúpalisku vo Veľkom Mederi, alebo priamo pri vode, napríklad pri Malom Dunaji v prípade pozemku v obci Čenkovce. V lokalitách ako Lesopark Kvetoslavov sa zase kladie dôraz na komfortné bývanie v prírode.
Ceny a Investičný Potenciál
Ceny stavebných pozemkov v tejto oblasti sú rôznorodé a odvíjajú sa od viacerých faktorov, ako sú výmera, lokalita, dostupnosť inžinierskych sietí, blízkosť občianskej vybavenosti a rekreačných zón, a v neposlednom rade aj od aktuálnej situácie na trhu s nehnuteľnosťami.
Na základe poskytnutých informácií môžeme vidieť cenové rozpätie od približne 1,- €/m² (pri veľkých investičných pozemkoch) až po viac ako 200,- €/m² (pri menších, plne zasieťovaných pozemkoch v atraktívnych lokalitách). Napríklad:
- Pozemok v Zlatých Klasoch (780 m²) bol ponúkaný za 144.700,- €, čo predstavuje približne 185,- €/m².
- Pozemok v Jastrabích Kračanoch (1639 m²) bol za 60.500,- €, teda asi 37,- €/m².
- Pozemok pri kúpalisku vo Veľkom Mederi (482 m²) stál 50,48 €/m².
- Veľkometrážna parcela v Lesoparku Kvetoslavov (2.477 m²) s cenou 143.000,- € vychádza na približne 57,73 €/m².
- Pozemok v Kostolných Kračanoch (1430 m²) bol za 105.000,- €, čo je približne 73,43 €/m².
- Stavebný pozemok v Topoľníkoch (1300 m²) s projektom bol ponúkaný za 1,- €/m², čo je pravdepodobne cena za m² v prípade kúpy väčšej plochy, alebo ide o cenu za meter štvorcový pozemku s projektom. Celková cena nebola uvedená.
- Priemyselný pozemok v Topoľníkoch (8482 m²) bol tiež za 1,- €/m², s celkovou cenou 105.000,- €.
- Posledný stavebný pozemok v Lehniciach (792 m²) bol za 105.000,- €, teda približne 132,58 €/m².
- Rekreačný pozemok pri Dunaji v Gabčíkove (246 m²) stál 29.990,- €, čo je asi 121,91 €/m².
- Slnečný pozemok vo Vrakúni (1000 m²) bol za 99.900,- €, teda 99,90 €/m².
- Pozemok v Dobrohošti (1065 m²) bol za 105.000,- €, čo je približne 98,59 €/m².
- Veľký stavebný pozemok v Holiciach (2038 m²) bol za 186.990,- €, čo je asi 91,75 €/m².
- Menší stavebný pozemok v Holiciach (557 m²) bol za 52.990,- €, teda asi 95,13 €/m².
- Slnečný stavebný pozemok vo Vydranoch (604 m²) bol za 71.876,- €, čo je približne 118,99 €/m².
- Stavebný pozemok v Gabčíkove (751 m²) bol za 9.950,- €, čo je veľmi nízka cena, pravdepodobne ide o chybu v údajoch alebo sa jedná o zálohu.
- Exkluzívny stavebný pozemok v Dunajskej Strede (Florida Park, 579 m²) bol za 108.826,- €, čo je približne 188,- €/m².
Je dôležité si uvedomiť, že niektoré ponuky sú uvádzané s označením "Znížená cena!", čo naznačuje možnosť výhodnej kúpy. Taktiež sa v ponuke objavujú aj pozemky s projektom, alebo už s vydaným stavebným povolením, čo môže výrazne urýchliť proces výstavby a zvýšiť hodnotu investície.
Ako sa nenechať dobehnúť pri kúpe stavebného pozemku? Pozrite si VIDEO
Na Čo Si Dávať Pozor Pri Výbere
Pri výbere stavebného pozemku je potrebné zvážiť niekoľko dôležitých aspektov, aby sa predišlo možným komplikáciám v budúcnosti:
- Účel pozemku: Uistite sa, že pozemok je skutočne určený na výstavbu rodinného domu (stavebný pozemok) a nie na iné účely (napr. poľnohospodársku pôdu, rekreačný pozemok). V územnom pláne obce si overte, či je na danom pozemku povolená výstavba.
- Inžinierske siete: Detailne si overte dostupnosť a možnosť pripojenia všetkých potrebných inžinierskych sietí. Zistite si, kto je zodpovedný za infraštruktúru a aké sú poplatky za pripojenie.
- Prístupová cesta: Skontrolujte, či k pozemku vedie dostatočne široká a spevnená prístupová cesta. Overte si, či ide o verejnú alebo súkromnú cestu a aké sú prípadné obmedzenia.
- Geologický prieskum: Pred kúpou je vhodné zvážiť vykonanie geologického prieskumu, ktorý odhalí typ pôdy a prípadné problémy, ako sú záplavové oblasti, vysoká hladina spodnej vody alebo nestabilné podložie.
- Vlastnícke vzťahy: Dôkladne si preverte list vlastníctva, aby ste sa uistili, že na pozemku neviaznu žiadne ťarchy, vecné bremená alebo iné obmedzenia, ktoré by mohli brániť výstavbe alebo jeho užívaniu.