Poprad, ako dynamicky sa rozvíjajúce mesto pod Vysokými Tatrami, ponúka široké spektrum príležitostí pre podnikanie a rozvoj rôznych typov prevádzok. Kľúčovým faktorom úspechu každej firmy je správne zvolený priestor, ktorý spĺňa špecifické požiadavky prevádzky, je dobre dostupný a zároveň cenovo efektívny. Tento článok sa zameriava na nebytové priestory na prenájom v Poprade, analyzuje ich ponuku, lokalitu, ceny a špecifiká, aby poskytol komplexný prehľad pre potenciálnych nájomcov.
Prehľad trhu s nehnuteľnosťami v Poprade
Podľa dostupných štatistík na realitnom portáli ZoznamRealit.Sk je v lokalite Poprad evidovaných 99 realitných ponúk. Z tohto počtu je významná časť zameraná na prenájom, pričom na predaj je menej nehnuteľností. Konkrétne, 84 nehnuteľností sa ponúka na prenájom, zatiaľ čo 13 je určených na predaj. Tento pomer naznačuje živý prenájomný trh, ktorý je aktívny a ponúka rôzne možnosti pre podnikateľov aj súkromné osoby hľadajúce priestory na rozličné účely.
Priemerná cena nehnuteľnosti v Poprade sa pohybuje okolo 3 000 eur, pričom najlacnejšia ponuka je na úrovni 84 eur a najdrahšia až 8 000 eur. Priemerná cena bytu je 6 000 eur a priemerný dom sa predáva za 950 eur. Priemerná cena za meter štvorcový pri celkovej rozlohe je 45 eur, zatiaľ čo pri podlahovej - úžitkovej ploche je to 19 eur. Tieto údaje poskytujú základný rámec pre pochopenie cenovej hladiny nehnuteľností v regióne, avšak pri nebytových priestoroch je potrebné brať do úvahy špecifické faktory ovplyvňujúce ich cenu.
Typy nebytových priestorov na prenájom v Poprade
Trh s nebytovými priestormi v Poprade je rozmanitý a zahŕňa široké spektrum možností, od malých kancelárií až po rozsiahle skladové haly a obchodné prevádzky. Na základe dostupných ponúk môžeme identifikovať nasledujúce hlavné kategórie:
Kancelárske priestory: Tieto priestory sú primárne určené na administratívnu činnosť, služby, prípadne sídla firiem. Ponuka zahŕňa malé kancelárie od 10 m² až po väčšie priestory v administratívnych budovách alebo polyfunkčných objektoch. Často sú vybavené základnou infraštruktúrou ako internetové pripojenie, sociálne zariadenia a v niektorých prípadoch aj kuchynky. Lokalita týchto priestorov sa líši, od centra mesta až po okrajové časti s dobrou dostupnosťou.

Obchodné priestory: Tieto priestory sú ideálne pre maloobchodné prevádzky, showroomy, predajne, alebo aj prevádzky služieb ako kaderníctva či kozmetické salóny. Často sa nachádzajú v frekventovaných lokalitách, priamo v centre mesta, v obchodných centrách alebo na hlavných uliciach s dobrou viditeľnosťou a prístupom pre zákazníkov. Ponuka zahŕňa priestory s výkladmi, priestranné obchodné plochy, ale aj menšie prevádzky s priamym vstupom z ulice.
Skladové priestory: Pre firmy, ktoré potrebujú skladovať tovar, materiály alebo iné predmety, sú k dispozícii skladové priestory rôznych veľkostí. Ponuka zahŕňa klasické sklady, skladové haly s možnosťou nakladacích rámp, ale aj menšie skladovacie jednotky. Niektoré skladové priestory môžu byť v pôvodnom stave s možnosťou úprav podľa potrieb nájomcu, iné sú už pripravené na okamžité využitie.
Gastro prevádzky: Aj keď nie sú explicitne oddelenou kategóriou, niektoré obchodné alebo multifunkčné priestory sú vhodné aj na zriadenie reštaurácie, kaviarne či bistra. Dôležitá je v tomto prípade poloha, veľkosť priestoru, možnosť umiestnenia exteriérového sedenia a dostupná infraštruktúra.
Športové a rekreačné priestory: V ponuke sa objavujú aj priestory vhodné na športové aktivity, ako sú telocvične alebo multifunkčné sály, ktoré môžu byť využité na rôzne druhy cvičení, jogy alebo iných pohybových aktivít.
Kombinované priestory: Niektoré ponuky spájajú viacero funkcií, napríklad obchodné priestory so skladom, alebo kancelárske priestory s možnosťou bývania, čo poskytuje flexibilitu pre rôzne podnikateľské modely.
Lokalita a jej vplyv na výber priestoru
Lokalita je jedným z najdôležitejších faktorov pri výbere nebytového priestoru na prenájom. V Poprade sa strategicky významné lokality nachádzajú najmä:
Centrum mesta (Námestie sv. Egídia): Táto lokalita je srdcom mesta a ponúka najvyššiu koncentráciu obchodných a administratívnych prevádzok. Vďaka frekventovanej pešej zóne a kompletnej občianskej vybavenosti je ideálna pre maloobchod, kaviarne, reštaurácie a kancelárie, ktoré chcú byť na očiach verejnosti. Ceny prenájmu v centre bývajú najvyššie.

Širšie centrum a priľahlé ulice: V tejto oblasti sa nachádzajú mnohé administratívne a polyfunkčné budovy, ktoré ponúkajú kancelárske a obchodné priestory s dobrou dostupnosťou a často aj s vlastným parkovaním. Lokalita ako Zdravotnícka ulica (v blízkosti Nemocnice) alebo ulice ako Hviezdoslavova či Francisciho patria do tejto kategórie.
Sídliská (Juh, Západ, Veľká): Tieto oblasti ponúkajú priestory s dobrou občianskou vybavenosťou a sú často vyhľadávané pre svoju dostupnosť a často aj nižšie ceny prenájmu v porovnaní s centrom. Vhodné sú pre lokálne prevádzky, služby, menšie obchody alebo kancelárie, ktoré nevyžadujú priamu pozornosť z hlavných trás.
Priemyselné zóny a okrajové časti: Pre skladové priestory, výrobné haly alebo prevádzky s náročnejšou logistikou sú ideálne lokality v priemyselných zónach alebo na okraji mesta, kde je dobré napojenie na diaľničné privádzače a menej obmedzení týkajúcich sa prevádzky. Príkladom sú priestory na Partizánskej ulici.
Ceny prenájmu nebytových priestorov v Poprade
Ceny prenájmu nebytových priestorov v Poprade sú veľmi variabilné a závisia od viacerých faktorov, ako sú:
- Lokalita: Ako už bolo spomenuté, centrum mesta je najdrahšie, zatiaľ čo okrajové časti alebo priemyselné zóny ponúkajú cenovo dostupnejšie alternatívy.
- Veľkosť a dispozičné riešenie: Väčšie priestory s lepším dispozičným riešením a možnosťami úprav bývajú drahšie.
- Stav priestoru: Zrekonštruované, moderne zariadené priestory s novou infraštruktúrou majú vyššiu cenu ako priestory v pôvodnom stave.
- Vybavenie: Prítomnosť klimatizácie, vlastného sociálneho zariadenia, kuchynky, parkovacích miest alebo iných špecifických prvkov ovplyvňuje cenu.
- Typ prevádzky: Priestory určené na špecifické účely (napr. wellness, lekárska ambulancia) môžu mať odlišnú cenovú politiku.
- Doba prenájmu: Dlhšie nájomné zmluvy môžu byť spojené s výhodnejšími cenami.
Na základe poskytnutých informácií sa ceny prenájmu rôznych typov nebytových priestorov pohybujú v širokom rozpätí:
- Kancelárske priestory: Ceny sa pohybujú od približne 10 €/m²/mesiac (napr. na Ludvíka Svobodu) až po 16,60 €/m²/rok (v bytových domoch OSBD Poprad) alebo dokonca až 16 €/m²/mesiac (v OC Vykrik). Niektoré luxusnejšie priestory v centre môžu dosahovať aj vyššie ceny. Napríklad kancelária o veľkosti 19,4 m² na Zdravotníckej ulici je ponúkaná za 10,- €/m2/mes. Kancelária o veľkosti 26 m² na Námestí Sv. Egídia stojí 220,- €/mes. (čo je približne 8,46 €/m²/mes.).
- Obchodné priestory: Ceny sú tu tiež variabilné, napríklad obchodný priestor o výmere 172 m² na Námestí sv. Egídia je na prenájom za 1.700,- €/mes. (cca 9,88 €/m²/mes.). Priestor s výmerou 64 m² na Námestí sv. Egídia sa prenajíma za 1.600,- €/mes. (cca 25 €/m²/mes.). Menšie obchodné priestory, napríklad o výmere 6 m² na ulici 1. Mája, sú ponúkané za 150,- €/mes. (25 €/m²/mes.). Exkluzívny obchodný priestor o výmere 90 m² v centre mesta je na prenájom za 16,- €/m².
- Skladové priestory: Prenájom skladového priestoru o veľkosti 180 m² na Partizánskej ulici stojí 1.100,- €/mes. (cca 6,11 €/m²/mes.). Skladové haly v Poprade (napr. na Teplickej ulici) môžu mať cenu 45 €/m²/rok.
Je dôležité poznamenať, že uvedené ceny sú často bez DPH a nezahŕňajú náklady na energie, služby (voda, teplo, smeti, elektrická energia) a prípadné prevádzkové náklady budovy. Pri prenájme v bytových domoch spravovaných OSBD Poprad sú tieto služby zvyčajne vyúčtované na základe skutočnej spotreby alebo predavkov.
Dôležité aspekty pri výbere a prenájme
Pri výbere nebytového priestoru na prenájom v Poprade je potrebné zvážiť niekoľko kľúčových aspektov:
- Účel využitia: Jasne definujte, na aký účel bude priestor slúžiť (kancelária, obchod, sklad, služba, kombinácia). To ovplyvní požiadavky na lokalitu, veľkosť, dispozičné riešenie a vybavenie.
- Dostupnosť a dopravné napojenie: Zvážte dostupnosť pre zamestnancov, zákazníkov a dodávateľov. Dôležité je aj napojenie na verejnú dopravu a hlavné cestné komunikácie, vrátane diaľničného privádzača.
- Občianska vybavenosť: V závislosti od typu prevádzky je dôležitá dostupnosť služieb ako banky, pošta, reštaurácie, obchody, alebo aj parkovacie miesta pre zákazníkov.
- Technická infraštruktúra: Overte si dostupnosť a spoľahlivosť internetového pripojenia (optické vlákno), elektrickej energie (možnosť vyššieho odberu), vykurovania a iných technických sietí.
- Nájomná zmluva: Pred podpisom zmluvy si ju dôkladne preštudujte. Venujte pozornosť dĺžke nájmu, výške nájomného, podmienkam jeho úpravy, zodpovednosti za opravy, možnostiach podnajímania a výpovedným podmienkam. Zmluvy o nájme nebytových priestorov sa riadia zákonom č. 116/90 Zb.