Levice a ich okolie predstavujú atraktívnu lokalitu pre tých, ktorí hľadajú vlastnú záhradu, rekreačný pozemok alebo tradičný viničný dom. Bohatá ponuka zahŕňa rôzne typy nehnuteľností, od menších záhradných plôch na oddych a pestovanie až po rozsiahlejšie pozemky s potenciálom na výstavbu rekreačnej chaty či rodinného domu. Tento článok poskytuje komplexný prehľad aktuálnych ponúk, dôležitých informácií a právnych aspektov, ktoré vám pomôžu pri výbere vašej vysnívanej záhrady v regióne Levíc.

Rozmanitosť ponúk záhrad a pozemkov v regióne
Oblasť Levíc a jej blízke okolie sa pýši širokou škálou záhrad, rekreačných pozemkov a špecifických nehnuteľností, akými sú viničné domy. Tieto ponuky sú cielené na rôzne potreby a preferencie potenciálnych záujemcov.
Medzi aktuálne dostupné možnosti patria:
- Rekreačné pozemky: V lokalite Staré Levice je k dispozícii pozemok s výmerou 370 m², ktorý sa nachádza v pokojnej a príjemnej časti.
- Pozemky v záhradkárskych oblastiach: V Podhradí, časti mesta Levice, sa nachádzajú dva susediace pozemky s výmerami 327 m² a 337 m². Tieto pozemky majú vlastnú vstupnú bránu a prístup k spoločnej studni, čo predstavuje praktické riešenie pre záhradkárske aktivity.
- Záhradné domčeky s pozemkom: V Leviciach, v oblasti za nadjazdom, je možné nájsť záhradný domček s príjemným slnečným pozemkom, ktorý je ideálny na relaxáciu a trávenie voľného času v prírode.
- Záhrady s infraštruktúrou: V Mýtnych Ludanoch je v ponuke záhrada vybavená garážou a prístupom k elektrine, čo zvyšuje jej praktickú využiteľnosť.
- Viničné domy: Vo Farné sa nachádza murovaný viničný domček s rozsiahlym pozemkom v pokojnej lokalite, ktorá je súčasťou známej vinohradníckej oblasti. Tieto nehnuteľnosti často ponúkajú jedinečnú atmosféru a možnosť venovať sa vinohradníctvu.
- Pozemky na výstavbu: V záhradkárskej oblasti Veľkých Ludiniec je k dispozícii pozemok vhodný na výstavbu záhradnej chatky alebo menšieho rodinného domu, čo otvára priestor pre individuálne stavebné projekty.
- Ďalšie záhradné chatky a pozemky v Leviciach: V časti Kalinčiakovo sú taktiež dostupné záhradné domčeky so slnečnými pozemkami. V inej časti Levíc sa ponúka záhrada s rozlohou 385 m² s podpivničenou záhradnou chatou s podlahovou plochou 17 m², situovaná v záhradkárskej oblasti. Okrem toho je v Leviciach na predaj aj slnečná a udržiavaná záhradka v záhradkárskej oblasti.
- Rozsiahlejšie pozemky: Na Strážnom vrchu sú v ponuke dva pozemky s rozmermi 12 m x 140 m, čo predstavuje celkovú plochu 3529 m². Tieto pozemky majú prístup k elektrine a existuje možnosť vybudovania studne, čo ich robí vhodnými pre rôznorode účely.
- Špecifické ponuky: V Žemberovciach sa nachádza pozemok s výmerou 2529 m², ktorý je ideálny na stavbu chaty, rekreačné využitie alebo rozsiahle pestovanie. Aj keď je táto lokalita vzdialenejšia od mesta, jej pokoj a priestor ju robia atraktívnou pre hľadajúcich súkromie a prírodu.

Cenové relácie záhrad a pozemkov v Leviciach a okolí
Ceny záhrad a pozemkov v Leviciach a ich okolí sa líšia v závislosti od viacerých faktorov, ako je lokalita, veľkosť, vybavenosť a potenciál využitia. Pre lepšiu orientáciu uvádzame orientačné cenové hladiny:
- Prenájom záhrad v záhradkárskych osadách: Mesačný prenájom sa zvyčajne pohybuje v rozmedzí od 50 € do 150 €.
- Rekreačné pozemky: Ceny za meter štvorcový sa pohybujú od približne 3 € do 30 €.
- Stavebné pozemky: Ceny sú tu vyššie, v priemere od 10 € do 50 € za meter štvorcový, čo odráža ich potenciál na výstavbu.
- Viničné domy: Cena viničných domov je individuálna a závisí od stavu nehnuteľnosti a veľkosti pozemku. Spravidla sa však začína na úrovni 50 000 € a vyššie.
Pre konkrétnejšiu predstavu o trhových cenách je užitočné pozrieť si aktuálne inzeráty realitných kancelárií. Napríklad:
- Záhrada v Leviciach - Podhradie s výmerou 311 m² sa predáva za 33 000 €, čo predstavuje cenu 106,11 €/m².
- Pozemok v obci Pečenice (okres Levice) s výmerou 1413 m² je v ponuke za 4 500 €, teda 3,18 €/m². Toto je zároveň jedna z najlacnejších ponúk v regióne.
- Ovocná záhrada v Leviciach s chatkou, o výmere 390 m², sa predáva za 29 900 € (76,67 €/m²).
- Záhradná chata v Leviciach na pozemku s rozlohou 1528 m² má cenu 49 500 € (32,40 €/m²).
- Ďalšia záhradná chata v Leviciach, na pozemku s rozlohou 614 m², je ponúkaná za 63 000 € (102,61 €/m²). Toto je príklad jednej z drahších, luxusnejších ponúk v okrese Levice.
- Záhradný dom s pozemkom v Leviciach (časť Komp Mestský majer) s rozlohou zodpovedajúcou cene 38 000 € má cenu 30,87 €/m².
- V Kozárovciach (časť Pustá Hora) sa predáva viničný dom s pivnicou za 52 000 €, čo predstavuje cenu 130 €/m².
- Záhradná chata s udržiavanou záhradou v Leviciach stojí 42 000 € (105 €/m²).
- Záhradná chata v Mýtnych Ludanoch na pozemku s rozlohou 945 m² sa predáva za 26 000 € (27,51 €/m²).
Najdrahšia ponuka v okrese Levice dosahuje cenu 63 000 €, zatiaľ čo najlacnejšia začína na 4 500 €. Tieto údaje ilustrujú široké cenové rozpätie na trhu s pozemkami a záhradami v tejto oblasti.
Právne aspekty pri kúpe a prenájme záhrady
Pred finálnym rozhodnutím o kúpe alebo prenájme záhrady je nevyhnutné venovať pozornosť niekoľkým kľúčovým právnym aspektom, ktoré zabezpečia hladký priebeh transakcie a ochránia vaše práva.
- Overenie vlastníctva: Dôkladne overte, či osoba, ktorá vám pozemok predáva alebo prenajíma, je skutočným a právoplatným vlastníkom nehnuteľnosti. Túto informáciu je možné získať z listu vlastníctva na príslušnom Okresnom úrade, katastrálnom odbore.
- Preverenie ťarchy: Je dôležité zistiť, či na pozemku neviaznu žiadne ťarchy. Medzi bežné ťarchy patria záložné práva (napr. v prospech banky pri hypotéke), vecné bremená (napr. právo prechodu cez pozemok) alebo exekučné zápisy. Tieto informácie sú taktiež uvedené na liste vlastníctva.
- Územný plán: Zistite si pravidlá využívania pozemku podľa územného plánu obce. Územný plán definuje, na aké účely je možné pozemok využívať (napr. na záhradkárčenie, výstavbu chaty, rodinného domu, alebo či ide o poľnohospodársku pôdu). Tieto informácie sú dostupné na obecnom úrade.
- Stavebné povolenie: Ak plánujete na pozemku akúkoľvek formu výstavby (chata, garáž, prístavba), je nevyhnutné overiť si, či na daný typ stavby a v danej lokalite potrebujete stavebné povolenie alebo postačuje ohlásenie stavby. Informácie poskytne stavebný úrad.