Prenájom bytov v Prahe Žižkov: Sprievodca pre náročných nájomníkov

Žižkov, známy svou živou atmosférou a rastúcou popularitou v rezidenčnej aj umeleckej sfére, sa stáva čoraz obľúbenejším miestom pre život. Ponúka pohodlné bývanie v dynamickej mestskej časti, ktorá sa nachádza neďaleko centra Prahy. Dizajnovým obchodom, umeleckým štúdiám a koncertným priestorom tu robia spoločnosť útulné kaviarne, prvotriedne reštaurácie, pekné parky, zaujímavá architektúra, výborné školy a bohémska atmosféra, ktorá tu pretrvala dodnes. Aj keď sa Žižkov vďaka rekonštrukciám rýchlo mení a začína konkurovať najlepším rezidenčným oblastiam v Prahe, jeho obľúbenosť ako miesta pre život je daná jeho bezprostrednou blízkosťou k centru mesta, výborným spojením hromadnou dopravou, hustou sieťou obchodov a služieb i bezpečným multikultúrnym prostredím. Luxusné byty na prenájom na Žižkove prispievajú ku komfortu a vysokej úrovni bývania v tejto mestskej časti.

Ulica v Prahe Žižkov s historickou architektúrou

Cenové rozpätie a faktory ovplyvňujúce cenu

Ceny bytov k prenájmu v časti obce Praha Žižkov sa momentálne pohybujú v širokom rozpätí, od niekoľkých tisíc korún mesačne až po 54 000 Kč mesačne. Toto rozpätie je ovplyvnené predovšetkým dispozíciou a veľkosťou bytu.

Dispozícia bytu, často označovaná formátom ako 3+1, udáva počet obytných miestností. Prvé číslo označuje počet izieb, pričom druhé číslo, ak je uvedené, označuje samostatnú kuchyňu (často skratkou KK - kuchyňa s kuchynským kútom). Do dispozícií bytu sa zvyčajne zahŕňa aj príslušenstvo, ako sú toalety, kúpeľne, chodby alebo predsiene.

Veľkosť bytu je ďalším kľúčovým faktorom, preto je dôležité vyberať ju starostlivo, najmä ak plánujete dlhodobé bývanie.

Lokalita a dopravná dostupnosť

Pri výbere bytu v Prahe je dôležité zohľadniť aj jeho umiestnenie v rámci mestských obvodov. Hoci sa tento článok zameriava na Žižkov (Praha 3), pre širší kontext uvádzame aj počty bytov na prenájom v iných častiach Prahy: Praha 5 (244), Praha 4 (211), Praha 1 (141), Praha 10 (123), Praha 9 (123), Praha 6 (113), Praha 3 (113), Praha 2 (103), Praha 8 (101), Praha 7 (50). Praha ako celok ponúka byty v celkom 89 častiach obcí.

Pri cestách cez centrum mesta je zásadné dobré napojenie na mestskú hromadnú dopravu (MHD) alebo metro. V Žižkove je dostupnosť MHD mimoriadne dôležitá, pričom niektoré byty sa nachádzajú len 2 minúty chôdze od zastávky.

Mapa Prahy s vyznačeným obvodom Žižkov

Parkovanie a dopravná špička

Dostupnosť parkovania je pre mnohých ľudí pri výbere bytu kľúčová. Ak musíte denne hľadať miesto na parkovanie po celej štvrti, môže to predstavovať značný problém. Je preto dôležité zistiť si, ako vyzerajú ulice v danej lokalite počas dopravnej špičky. Niektoré byty v ponuke však síce parkovanie uvádzajú, no je dôležité overiť si jeho reálnu dostupnosť a kapacitu.

Význam poschodia a orientácie bytu

Poloha bytu v rámci budovy, teda poschodie, je ďalším dôležitým kritériom. Niektorí záujemcovia preferujú byty na 1. poschodí (9 ponúkaných) a 2. poschodí (16 ponúkaných), pretože sú rýchlo dostupné aj bez výťahu. V tomto ohľade sú výhodnejšie byty od 3. poschodia vyššie. Bývanie s veľkým rozhľadom ponúkajú byty na vyšších poschodiach, avšak pri bytoch vo vyšších poschodiach je nevyhnutnou podmienkou funkčný výťah.

Okrem poschodia je dôležitá aj orientácia bytu na svetové strany. Má obývacia izba okná orientované na juh, čím zabezpečuje dostatok prirodzeného svetla počas dňa? Majú spálne okná do pokojného priestoru, zaručujúce nerušený spánok? Je v detskej izbe dostatok svetla pre zdravý vývoj dieťaťa? Tieto otázky by mali byť súčasťou vášho rozhodovacieho procesu pri výbere bytu.

Energetická náročnosť a stav nehnuteľnosti

Novšie domy zvyčajne bývajú energeticky nenáročné, čo sa premieta do nižších nákladov na vykurovanie a celkovú prevádzku bytu. Pri výbere bytu je vhodné zohľadniť aj jeho celkový stav - či ide o novostavbu, byt po rekonštrukcii alebo staršiu nehnuteľnosť vyžadujúcu si úpravy.

Ponuka bytov v Žižkove podľa inzerenta a realitných kancelárií

V Žižkove a jeho okolí pochádza značná časť ponúkaných bytov z priamej ponuky bez účasti realitných kancelárií (65 bytov), zatiaľ čo len malá časť je ponúkaná prostredníctvom realitných kancelárií (0 bytov v tomto konkrétnom prehľade, čo naznačuje možnú špecifickosť dátového zdroja). Medzi realitné kancelárie, ktoré sa v Žižkove objavujú, patria napríklad Česká EuV Commercial s.r.o. (8 ponúkaných bytov), Realitná kancelária Donna s.r.o. (5), QARA s.r.o. (4), Reality NEBE (4) a ďalšie.

Ilustrácia znázorňujúca proces hľadania bytu na internete

Sledovanie nových ponúk a realitní makléri

Každý týždeň sa v časti obce Praha Žižkov objavuje približne 10 nových ponúk bytov. Preto sa odporúča pravidelne sledovať dostupné filtre a nastaviť si upozornenia (strážcov) na nové nehnuteľnosti. V Žižkove pôsobí značný počet realitných maklérov, spadajúcich pod rôzne realitné kancelárie, ktorých môžete osloviť pri hľadaní ideálneho bytu. Medzi odporúčané realitné kancelárie pre túto oblasť a okolie patria JB Exclusive Properties s.r.o. Tábor, FINAL 25 Reality s.r.o. Praha, Schramm Invest s.r.o Nový Jičín, RE/MAX All Up Lety, Reality Biliková Lázně Toušeň, Jiří Turek Praha, RE/MAX Drive Benešov, REALITY PRORADOST s.r.o. Praha a Středočeské reality, spol. s r.o. Praha. Medzi odporúčaných realitných maklérov pre túto oblasť a okolie patria napríklad Martina Nielsen, Ilona Fanfrdlová, Eliška Tichá, Filip Sloupenský, Oksana Turri, Veronika Kováčová, Zuzana Humpálová, Pavlína Prokešová, Aleš Vladař a Richard Dobiaš.

Príklady konkrétnych ponúk bytov na prenájom v Žižkove

V ponuke sa nachádzajú rozmanité byty, ktoré zodpovedajú rôznym potrebám a preferenciám:

  • Prenájom bytu Kališnická, Praha - Žižkov: 1+kk, 30 m², kompletne vybavený, balkón 3 m², pivnica 4 m². Cena: 24 400 CZK + 1 500 CZK (813 CZK/m²). Blízkosť MHD (2 minúty pešo).
  • Prenájom bytu Vinohradská, Praha - Žižkov: 1+kk, 34 m², čiastočne vybavený, výťah, balkón 3 m², pivnica 2 m². Cena: 20 000 CZK + 3 200 CZK (588 CZK/m²).
  • Prenájom bytu Olgy Havlové, Praha - Žižkov: 1+kk, 27 m², čiastočne vybavený. Cena: 16 500 CZK (611 CZK/m²). Blízkosť MHD (4 minúty pešo).
  • Prenájom bytu Olgy Havlové, Praha - Žižkov: 1+kk, 44 m², čiastočne vybavený, výťah, parkovanie, garáž, pivnica 2 m², terasa 6 m². Cena: 19 000 CZK + 4 500 CZK (432 CZK/m²). Blízkosť MHD (1 minúta pešo).
  • Prenájom bytu Šrámkové, Praha - Žižkov: 1+kk, 43 m², čiastočne vybavený, výťah, parkovanie, garáž, balkón 9 m², lodžia 9 m². Cena: 22 500 CZK + 4 078 CZK (523 CZK/m²).
  • Prenájom bytu Budovcova, Praha - Žižkov: 1+kk, 40 m², vybavený, výťah, garáž. Cena: 22 500 CZK + 4 540 CZK (563 CZK/m²).
  • Prenájom bytu Hartigova, Praha - Žižkov: 1+kk, 21 m², vybavený. Cena: 20 000 CZK + 2 500 CZK (952 CZK/m²).
  • Prenájom bytu Biskupcova, Praha - Žižkov: 1+kk, 30 m², vybavený, výťah. Cena: 21 000 CZK + 1 500 CZK (700 CZK/m²). Blízkosť MHD (1 minúta pešo).
  • Prenájom bytu Řehořova, Praha - Žižkov: 1+kk, 31 m², výťah, parkovanie, garáž, pivnica 4 m². Cena: 14 300 CZK + 4 800 CZK (461 CZK/m²). Blízkosť MHD (2 minúty pešo). Rezervované.
  • Prenájom bytu Olgy Havlové, Praha - Žižkov: 1+kk, 37 m², vybavený, výťah, parkovanie. Cena: 17 000 CZK + 4 500 CZK (459 CZK/m²).
  • Prenájom bytu Olšanská, Praha - Žižkov: 1+kk, 37 m², vybavený, výťah, pivnica 4,5 m². Cena: 20 900 CZK + 4 774 CZK (565 CZK/m²). Blízkosť MHD (2 minúty pešo).
  • Prenájom bytu Olgy Havlové, Praha - Žižkov: 1+kk, 38 m², čiastočne vybavený. Cena: 20 990 CZK (552 CZK/m²). Blízkosť MHD (1 minúta pešo).
  • Ponuka dlhodobého prenájmu útulného bytu 1+kk: 24 m², nachádza sa na 5. poschodí.
  • Ponuka dlhodobého prenájmu bytu 1+kk: 20 m², 2. NP, tehlový dom s výťahom v Prahe Vinohradoch. Po rekonštrukcii, nezaradený, s kuchynskou linkou, sprchou, WC a práčkou v kúpeľni.
  • Ponuka prenájmu útulného bytu 1+kk: 27 m², 4. NP päťposchodovej tehlovej budovy s výťahom v pokojnej časti Žižkova, Žerotínova 62.
  • Ateliér 11 m² + poschodie na spanie cca 3 m²: Vyhľadávaná lokalita v širšom centre Prahy, P-3 Žižkov, Husitská. Novo vybudovaná jednotka s kuchynkou (chladnička s mrazákom, indukčná doska, mikrovlnka) a kúpeľňou (malá vaňa, práčka so sušičkou, WC).
  • Ponuka dlhodobého prenájmu svetlého udržovaného bytu 2+kk: 37 m², prízemie, tehlový činžový dom, ulica Milíčova 16.
  • Ponuka okamžitého prenájmu svetlého bytu 1+kk: Po kompletnej rekonštrukcii, s novým kuchynským kútom (chladnička, dvojplatnička, externá rúra). Orientácia do pokojného vnútrobloku.
  • Ponuka prenájmu bytu 1+1 po rekonštrukcii: 34 m², 1. nadzemné podlažie, zrekonštruovaný panelový dom, ulica Habrova, Praha 3 - Žižkov. Zahŕňa vstupnú chodbu, kúpeľňu s toaletou, hlavnú miestnosť a kuchyňu.
  • Ponuka príjemného bytu 2+kk: 39 m², IV. nadzemné podlažie (3. poschodie), tehlový dom. Vstupná miestnosť s kuchynskou linkou (skl. doska, el.).
  • Exkluzívna ponuka dlhodobého prenájmu priestranného bytu 1+1: 40 m², centrum Prahy, oproti VŠE, pár krokov od Hlavnej stanice. 2. poschodie historického domu s výťahom, ulica Seifertova, Praha 3 - Žižkov.