Predaj bytov v Turčianskych Tepliciach a Diviakoch: Kompletný prehľad trhu s nehnuteľnosťami

Turčianske Teplice a blízke Diviaky predstavujú atraktívnu lokalitu pre bývanie, rekreáciu aj investície, čo sa odráža aj v ponuke nehnuteľností na predaj. Trh s bytmi v tejto oblasti ponúka široké spektrum možností, od cenovo dostupných jednotiek v pôvodnom stave až po luxusné apartmány v moderných rezidenciách. Tento článok poskytuje podrobný pohľad na aktuálne trendy, ceny a typy bytov dostupných na predaj, pričom sa zameriava predovšetkým na segment bytových jednotiek v Turčianskych Tepliciach a ich okolí, vrátane Diviakov.

Prehľad trhu s bytmi v Turčianskych Tepliciach a okolí

Trh s nehnuteľnosťami v Turčianskych Tepliciach je dynamický a rozmanitý. Okrem samotných bytov je v ponuke aj množstvo rodinných domov, chát a stavebných či poľnohospodárskych pozemkov, čo svedčí o atraktivite regiónu pre rôzne typy záujemcov. Priemerná cena za meter štvorcový sa pohybuje v závislosti od lokality, stavu nehnuteľnosti a vybavenia.

Najlacnejšie a najdrahšie ponuky:

Podľa dostupných informácií sa najlacnejšie ponuky nehnuteľností na predaj v Turčianskych Tepliciach nachádzajú v okrese Turčianske Teplice s cenou už od 2,- €/m². Tieto ponuky často predstavujú pozemky alebo nehnuteľnosti vyžadujúce rozsiahlu rekonštrukciu. Na opačnom konci cenového spektra sa nachádzajú luxusné nehnuteľnosti, kde najdrahšia ponuka v okrese Turčianske Teplice dosahuje cenu 399.900,- €. Táto konkrétna ponuka sa týka rodinného domu s rozlohou 979 m², ktorý je situovaný v vynikajúcej lokalite blízko centra a akvaparku.

Mapa Turčianskych Teplíc s vyznačenými lokalitami

Typy bytov na predaj a ich charakteristiky

V ponuke sa objavujú byty rôznych veľkostí a dispozícií, od 1-izbových až po priestranné 4-izbové jednotky. Častou požiadavkou kupujúcich je balkón alebo lodžia, ktorá zvyšuje komfort bývania.

2-izbové byty:

Medzi obľúbené patria 2-izbové byty, ktoré sú ideálne pre jednotlivcov, páry alebo menšie rodiny. Príkladom je 2-izbový byt s lodžiou o výmere 62 m², ktorý bol ponúkaný na predaj v Turčianskych Tepliciach. Tento byt bol v pôvodnom stave, pripravený na rekonštrukciu podľa predstáv budúceho majiteľa. Dispozične pozostáva zo vstupnej chodby, kuchyne, toalety, kúpeľne s vaňou a dvoch samostatných nepriechodných izieb. Cena tohto bytu bola 98.000,- €.

Ďalšou ponukou bol 2-izbový byt s výmerou 62,82 m² v časti Diviaky, ktorý sa nachádzal na 2. poschodí tehlovej bytovky.

Interiér 2-izbového bytu s lodžiou

3-izbové byty:

Pre väčšie rodiny alebo tých, ktorí hľadajú viac priestoru, sú k dispozícii 3-izbové byty. Ponúkaný bol napríklad priestranný 3-izbový byt po kompletnej rekonštrukcii z roku 2024, pripravený na okamžité nasťahovanie. Byt mal výmeru 68 m² + balkón 4 m² a nachádzal sa na 2. poschodí z 3 v bytovom dome bez výťahu.

V ponuke sa objavil aj veľkometrážny 3-izbový byt s garážou o celkovej rozlohe 90 m², situovaný na 1. poschodí tehlového bytového domu v obci Turček, blízko Turčianskych Teplíc a Kremnice.

Pôdorys 3-izbového bytu

1-izbové a apartmány:

Pre záujemcov o menšie, ale komfortné bývanie, alebo ako investíciu na krátkodobý prenájom, sú k dispozícii 1-izbové byty a apartmány. Ponúkaný bol napríklad kompletne zariadený 1-izbový byt v tichej lokalite blízko centra kúpeľného mesta, ktorý prešiel rekonštrukciou a bol pripravený na okamžité nasťahovanie alebo prenájom.

Výnimočnú ponuku predstavoval exkluzívny, kompletne zariadený apartmán v prestížnej novostavbe Rezidencia Opera - Villa Donizetti, v srdci Turčianskych Teplíc. Tento apartmán bol prezentovaný ako skvelá investícia s cenou 244.000,- €.

Mezonetové byty:

Pre tých, ktorí hľadajú originálne a priestranné bývanie, sú na trhu aj mezonetové byty. V centre kúpeľného mesta Turčianske Teplice bol ponúkaný mezonetový 3-izbový byt s výmerou až 85 m², vhodný aj ako investičná príležitosť na krátkodobý prenájom.

Lokalita a jej vplyv na cenu a atraktivitu

Turčianske Teplice, známe ako kúpeľné mesto, ponúkajú nielen pokojné prostredie a liečivé pramene, ale aj dobrú občiansku vybavenosť a blízkosť prírody. Diviaky, ako súčasť Turčianskych Teplíc, si zachovávajú svoj charakter a zároveň profitujú z infraštruktúry kúpeľného mesta.

Výhody lokality:

  • Kúpeľníctvo a wellness: Blízkosť k termálnym prameňom a kúpeľným zariadeniam.
  • Príroda a rekreácia: Možnosti turistiky, cyklistiky a relaxácie v blízkom okolí.
  • Dopravná dostupnosť: Dobré spojenie s okolitými mestami.
  • Občianska vybavenosť: Dostupnosť obchodov, škôl a služieb.

Cenové rozdiely v rámci lokality:

Ceny bytov sa môžu líšiť aj v rámci samotných Turčianskych Teplíc a Diviakov. Byty v centre mesta alebo v blízkosti kúpeľných zariadení bývajú spravidla drahšie ako tie, ktoré sa nachádzajú na okraji alebo v menej vyhľadávaných častiach. Novostavby a byty po kompletnej rekonštrukcii majú tiež vyššiu hodnotu.

Investičný potenciál

Turčianske Teplice a ich okolie predstavujú atraktívnu lokalitu aj pre investorov. Okrem predaja bytov je tu aj možnosť ich prenajímania, či už na dlhodobé alebo krátkodobé bývanie. Kúpeľný charakter mesta a rozvíjajúci sa cestovný ruch vytvárajú stabilný dopyt po ubytovaní.

Príklady investičných príležitostí:

  • Apartmány v rezidenciách: Ponuka apartmánov v projektoch ako Rezidencia Opera - Villa Donizetti naznačuje rastúci záujem o luxusné investičné bývanie.
  • Byty na krátkodobý prenájom: Možnosť využitia bytov na platformách ako Airbnb, vzhľadom na turistický potenciál lokality.
  • Rekonštrukcia starších bytov: Kúpa bytu v pôvodnom stave s následnou rekonštrukciou môže priniesť zhodnotenie investície.

Pozemky a iné nehnuteľnosti v ponuke

Okrem bytov je trh v Turčianskych Tepliciach bohatý aj na iné typy nehnuteľností, ktoré môžu dopĺňať ponuku alebo predstavovať alternatívu k bytom.

Pozemky:

  • Orná pôda: Ponuky ako orná pôda s výmerou 5571 m² v Diviakoch (cena 117.000,- €, 21,- €/m²) alebo rozsiahlejšie pozemky s výmerou cca 51 000 m² (cena 561.000,- €, 11,- €/m²) naznačujú potenciál pre poľnohospodárske využitie alebo rozvoj.
  • Stavebné pozemky: Pozemky určené na výstavbu rodinných domov, napríklad v Turčianskom Michale (2.142 m² za 85.680,- €, 40,- €/m²) alebo v obci Brieštie (3.000 m² za 75.000,- €, 25,- €/m²), sú vyhľadávané pre možnosť výstavby vlastného bývania.
  • Rekreačné pozemky: Pozemky vhodné na sad, pasienok alebo rekreačné účely, ako napríklad v Sklenom (2358 m² za 39.900,- €, 16,92,- €/m²) alebo medzi Brieštím a Hadvigou, ponúkajú možnosti pre oddych a relax.

Rodinné domy a chaty:

V ponuke sa nachádzajú aj rodinné domy, vrátane moderných novostavieb v obci Jazernica (napr. dom skolaudovaný v 12/2020 za 339.000,- €) a tradičné chalupy, napríklad v Turčeku (cena 139.000,- € za chalupu na pozemku 711 m²). Ponuka zahŕňa aj rodinné domy s potenciálom na podnikanie, ako napríklad dom sociálnych služieb v Turčianskych Tepliciach (979 m² za 399.000,- €).

Dôležité aspekty pri kúpe bytu

Pri kúpe bytu v Turčianskych Tepliciach alebo Diviakoch je dôležité zvážiť niekoľko faktorov:

  1. Lokalita: Vzdialenosť od centra, občianska vybavenosť, dopravná dostupnosť, blízkosť prírody.
  2. Stav nehnuteľnosti: Pôvodný stav, čiastočná alebo kompletná rekonštrukcia, vek bytového domu.
  3. Dispozícia a veľkosť: Počet izieb, výmera, prítomnosť balkóna/lodžie, orientácia bytu.
  4. Cena: Celková cena, cena za meter štvorcový, prípadné dodatočné náklady (daň z prevodu nehnuteľnosti, provízia realitnej kancelárie).
  5. Investičný potenciál: Možnosť ďalšieho prenajímania alebo predaja s ziskom.

Ilustračná fotografia kúpeľného mesta Turčianske Teplice

Trh s bytmi v Turčianskych Tepliciach a Diviakoch ponúka rozmanité možnosti pre rôznych kupujúcich. Či už hľadáte cenovo dostupné bývanie, moderný apartmán alebo investičnú príležitosť, v tejto atraktívnej lokalite je možné nájsť vhodnú nehnuteľnosť. Dôkladná príprava a zváženie všetkých relevantných faktorov sú kľúčom k úspešnému výberu a kúpe vášho nového domova alebo investície.