Región Rožňava, situovaný v malebnej krajine Gemera, ponúka širokú škálu nehnuteľností, pričom pozemky tvoria významnú časť trhu. Od stavebných pozemkov ideálnych pre rodinné domy, cez rozsiahle poľnohospodárske plochy, až po záhrady a ovocné sady, každý záujemca si môže nájsť to svoje. Tento článok sa zameriava na rôznorodosť ponuky, špecifiká jednotlivých typov pozemkov a orientačné ceny, ktoré charakterizujú tento dynamický realitný trh.

Stavebné pozemky: Základ pre váš nový domov
Ponuka stavebných pozemkov v regióne Rožňava je pestrá a pokrýva rôzne lokality, od pokojných častí obcí až po strategicky umiestnené pozemky v blízkosti miest. V obciach ako Krásnohorské Podhradie, Betliar či v samotnej Rožňave sa nachádzajú atraktívne pozemky pripravené na výstavbu.
V Krásnohorskom Podhradí, na ulici Mierová, sa ponúka pekný stavebný pozemok s výmerou 1475 m², ktorý je rovinatý a nachádza sa v tichom prostredí s krásnym výhľadom. Tento pozemok je plne vybavený inžinierskymi sieťami ako elektrina, plyn, voda a kanalizácia, čo zjednodušuje proces výstavby. Cena za takýto pozemok sa pohybuje okolo 120 000 eur, pričom cena za meter štvorcový je približne 81,36 eur/m².
Betliar, známy svojím kaštieľom a blízkosťou Slovenského raja, tiež ponúka investičné príležitosti v podobe stavebných pozemkov. Napríklad pozemok s rozmermi približne 23 m šírky a 245 m dĺžky je vhodný aj na výstavbu viacerých rodinných domov. Elektrina je dostupná približne 200 metrov od hranice pozemku a vodu je možné zabezpečiť studňou. Ceny v Betliari sa môžu líšiť, ale lukratívny stavebný pozemok s výmerou 806 m², pripravený na okamžitú výstavbu, bol ponúkaný za cenu 45 000 eur (5,73 €/m²).
V samotnej Rožňave sa stavebné pozemky nachádzajú v intraviláne mesta, s dobrou dostupnosťou k infraštruktúre. Ponuky zahŕňajú pozemky s rôznou výmerou, pričom ceny sa odvíjajú od polohy a vybavenosti. Pozemky v blízkosti zastavaného územia s možnosťou napojenia na inžinierske siete sú cenené vyššie.

Pozemky pre bývanie a investície: Viac než len stavebný priestor
Okrem klasických stavebných pozemkov sú v regióne Rožňava dostupné aj pozemky s iným zameraním, ktoré môžu slúžiť na bývanie, podnikanie alebo ako investícia. Sem patria pozemky v zastavanom území obcí, pozemky s prístupovou cestou, kde sa realizuje nová výstavba, ale aj pozemky s potenciálom pre rozvoj.
V obciach ako Jovice, kde sa ponúka slnečný pozemok s výmerou 1835 m², mierne svahovitý, s asfaltovou prístupovou cestou, cena sa pohybovala okolo 40 370 eur (22 €/m²). Podobne, pozemok v tej istej obci s výmerou 759 m² bol ponúkaný za 1 499 eur (1,97 €/m²).
V Moldave nad Bodvou sa nachádzajú dva samostatné pozemky v strategickej polohe pri hlavnom cestnom ťahu Košice - Rožňava, v zastavanom území. Tieto pozemky sú vhodné pre bývanie aj podnikanie a ich cena sa odvíja od konkrétnej výmery a polohy.
Pre investorov sú zaujímavé rozsiahle pozemky, ako napríklad v Rejdovej, kde sa ponúka 60 600 m² ornej pôdy v komasácii. Tieto pozemky sú vhodné pre poľnohospodárov aj investorov a ich cena je 45 000 eur (0,74 €/m²). V Kobeliarove sú na predaj spoluvlastnícke podiely na lesoch a ornej pôde s výmerou spolu 12 760 m², za cenu 8 100 eur (0,63 €/m²).
Poľnohospodárska pôda a ovocné sady: Návrat k prírode a potenciál pre podnikanie
Región Rožňava je charakteristický aj svojou poľnohospodárskou krajinou, čo sa odráža v ponuke ornej pôdy, lúk a ovocných sadov. Tieto pozemky predstavujú príležitosť pre tých, ktorí hľadajú spojenie s prírodou, chcú sa venovať poľnohospodárstvu, záhradkárčeniu alebo vinohradníctvu.
V Rožňave, na Strelnici, sa nachádza ovocný sad s celkovou rozlohou 4726 m². Tento rovinatý pozemok sa nachádza na okraji obce s krásnym výhľadom na okolitú krajinu.
V obci Hrhov, medzi vinicami, sa ponúka pozemok vhodný na záhradkárčenie alebo pestovanie viniča. Pozemok s výmerou 1751 m² bol ponúkaný za 11 000 eur (6,28 €/m²).
V Hrušove je na predaj vinica s pozemkom o výmere 2 646 m², na úpätí Silickej planiny, ideálna na rekreáciu, vinohradníctvo alebo budúcu výstavbu.
Viacero ponúk sa týka aj spoluvlastníckych podielov na ornej pôde a lúkach v rôznych lokalitách okresu Rožňava, ako napríklad v Lúčke (3907,58 m² za 2 970 eur, 0,76 €/m²) alebo v Hrušove. Tieto pozemky sú často súčasťou pozemkových úprav a predstavujú dlhodobú investičnú príležitosť.

Štatistické údaje a ceny: Orientácia na trhu
Podľa štatistík realitného portálu ZoznamRealit.Sk bolo v lokalite Rožňava k dispozícii značné množstvo nehnuteľností, vrátane pozemkov. Priemerná cena nehnuteľnosti v Rožňave sa pohybovala okolo 99-tisíc eur, pričom ceny sa pohybovali od 22 eur až po 650-tisíc eur.
Priemerná cena za meter štvorcový poľnohospodárskej pôdy v Rožňave sa v apríli v 15. týždni pohybovala na úrovni 20 eur/m². V januári bola na úrovni 10 eur/m², čo naznačuje rastúci trend cien. Mediánová cena poľnohospodárskej pôdy bola v apríli tiež 29 700 eur. Minimálna cena za poľnohospodársky alebo lesný pozemok v Rožňave bola v apríli 26 400 eur, zatiaľ čo maximálna cena dosahovala 33 000 eur.
Je dôležité poznamenať, že ceny sa môžu výrazne líšiť v závislosti od konkrétnej lokality, veľkosti pozemku, jeho charakteru (orná pôda, les, stavebný pozemok), prístupovej cesty a dostupnosti inžinierskych sietí. Niektoré pozemky, najmä tie s potenciálom pre rozvoj alebo v atraktívnych turistických lokalitách, môžu mať vyššiu cenu.
Dôležité faktory pri kúpe pozemku
Pri výbere a kúpe pozemku v regióne Rožňava je potrebné zvážiť niekoľko kľúčových faktorov:
- Účel využitia: Je pozemok určený na výstavbu rodinného domu, rekreačnú chalupu, poľnohospodárske využitie alebo ako investícia?
- Lokalita a prístupnosť: Aká je dostupnosť k občianskej vybavenosti, dopravná dostupnosť a kvalita prístupovej cesty?
- Inžinierske siete: Sú k dispozícii elektrina, voda, plyn, kanalizácia, alebo je potrebné riešiť vlastné zdroje (studňa, žumpa)?
- Charakter pozemku: Je pozemok rovinatý, svahovitý, či má iné špecifické vlastnosti (napr. lesný porast, vodný tok)?
- Regulácie a obmedzenia: Existujú v danej lokalite stavebné obmedzenia, ochranné pásma alebo iné regulácie, ktoré by mohli ovplyvniť využitie pozemku?
Trh s pozemkami v regióne Rožňava ponúka rôznorodé príležitosti pre široké spektrum záujemcov. S dôkladným prieskumom a zvážením všetkých dôležitých faktorov je možné nájsť ten správny pozemok, ktorý splní vaše predstavy a potreby.