Levice a ich okolie ponúkajú čoraz atraktívnejšie možnosti pre tých, ktorí hľadajú únik z mestského ruchu a túžia po vlastnom priestore na oddych, relaxáciu či záhradkárčenie. V posledných rokoch zaznamenávame zvýšený záujem o kúpu záhradných domov, chát a pozemkov v tejto lokalite. Tento článok sa zameriava na ponuku murovaných záhradných domov v Leviciach a okolí, pričom využije dostupné informácie na poskytnutie uceleného pohľadu na trh s nehnuteľnosťami v tejto oblasti.

Realitný trh v Leviciach: Prehľad a štatistiky
Podľa údajov z realitného portálu ZoznamRealit.Sk je v Leviciach k dispozícii široká škála nehnuteľností. Celkovo je v databáze evidovaných 152 realitných ponúk. Z tohto počtu tvorí 89 rodinných domov na predaj a 55 pozemkov na predaj. Ponuka bytov je menšia, s jedným bytom na predaj a štyrmi na prenájom. Celkovo je 150 ponúk určených na predaj a 8 na prenájom.
Priemerná cena nehnuteľnosti v Leviciach sa aktuálne pohybuje okolo 70 000 eur. Táto hodnota je však len orientačná, keďže ceny sa značne líšia v závislosti od typu nehnuteľnosti, jej stavu a lokality. Najlacnejšia nehnuteľnosť v ponuke má hodnotu 1 euro, zatiaľ čo najdrahšia sa predáva až za 290 000 eur. Priemerná cena bytu v Leviciach je 80 000 eur a priemerný rodinný dom sa predáva za 92 000 eur.
V Leviciach pôsobí 6 realitných kancelárií, ktoré sa špecializujú na tento región a môžu pomôcť pri predaji, kúpe či prenájme nehnuteľnosti.
Záhradné domy a chaty v Leviciach: Možnosti a ceny
Pri hľadaní murovaného záhradného domu v Leviciach sa stretávame s rôznorodou ponukou, ktorá zahŕňa záhrady s chatkami, záhradné domy a viničné domčeky. Ceny sa odvíjajú od veľkosti pozemku, zastavanej plochy, stavu nehnuteľnosti a jej vybavenia.
Záhrada s chatkou: Ponuky ako "Na predaj: Ovocná záhrada v Leviciach" s rozlohou 390 m² a cenou 29 900 € (76,67 €/m²) naznačujú možnosť získať menší priestor na relaxáciu s chatkou. Podobne, "Predaj, záhradná chata Levice" s rozlohou 1528 m² a cenou 49 500 € (32,40 €/m²) ponúka väčší pozemok s chatkou.
Murovaný záhradný dom: Konkrétne ponuky murovaných záhradných domov, ako napríklad "Predaj, záhradná chata Levice, pekný záhradný dom s …" s cenou 42 000 € (105 €/m²) a rozlohou pozemku, kde je záhradný domček s obytnou plochou, naznačujú, že murované stavby sú k dispozícii. Tieto domy často zahŕňajú základné vybavenie a sú určené na rekreačné účely.
Viničné domčeky: Lokalita Levíc je známa aj svojimi vinohradníckymi oblasťami, kde sa nachádzajú viničné domčeky. Ponuky ako "Ponúkame vám na predaj útulný a zachovalý viničný domček…" v Mýtnych Ludanoch (945 m², 26 000 €, 27,51 €/m²) alebo "Predaj, záhradná chata Levice" s rozlohou 614 m² a cenou 63 000 € (102,61 €/m²), ktorý popisuje záhradný dom s bazénom, ukazujú na rôznorodosť týchto nehnuteľností. Tieto domčeky často disponujú pivnicou, ktorá je ideálna na skladovanie vína či domácich produktov.

Lokalita Podhradie - Levice: Ponuka záhrad
Špecifickou ponukou je záhrada v obľúbenej lokalite Podhradie v Leviciach. Ponúkaná záhrada o výmere 311 m² s cenou 33 000 € (106,11 €/m²) je opísaná ako pekná, slnečná, rovinná a udržiavaná, s vysadenými ovocnými stromami. Ideálne prostredie na oddych a rekreáciu. Táto ponuka predstavuje možnosť získať pozemok v mestskej časti s potenciálom na relaxáciu.
Vlastnosti a vybavenie záhradných domov
Pri kúpe záhradného domu je dôležité zohľadniť jeho stav, vybavenie a možnosti rekonštrukcie. Mnoho ponúk uvádza, že nehnuteľnosť je v pôvodnom stave, no prešla základnou údržbou. To znamená, že potenciálny kupujúci má možnosť rekonštruovať dom podľa vlastných predstáv.
Materiál a konštrukcia: V ponukách sa stretávame s murovanými domami, ale aj drevostavbami. Murované záhradné domy, ako napríklad "zachovalý murovaný záhradný dom", často poskytujú lepšiu izoláciu a trvanlivosť.
Vybavenie: Bežné vybavenie zahŕňa elektrickú prípojku, v niektorých prípadoch aj obecný vodovod. Vykurovanie je často riešené kachľami na drevo alebo elektrickými ohrievačmi. Niektoré chatky majú funkčný komín, čo umožňuje inštaláciu krbu. Pivnice sú častým prvkom, najmä pri viničných domoch, a sú ideálne na skladovanie.
Pozemok: Veľkosť pozemkov sa pohybuje od menších záhrad s rozlohou okolo 300 m² až po rozsiahlejšie plochy s rozlohou cez 1500 m². Pozemky sú často udržiavané, s ovocnými stromami, viničom, okrasnými drevinami alebo časťou určenou na pestovanie zeleniny. Niektoré pozemky sú oplotené, iné nie.

Potenciál na celoročné bývanie a investíciu
Niektoré záhradné domy a pozemky v Leviciach a okolí majú potenciál na celoročné bývanie alebo predstavujú zaujímavú investičnú príležitosť.