Trh s nehnuteľnosťami v regióne Bytče ponúka širokú škálu pozemkov, od stavebných parciel v novovybudovaných štvrtiach až po rozsiahle rekreačné plochy s potenciálom pre rôzne využitie. Tento článok poskytuje prehľad aktuálnych ponúk, zameriava sa na kľúčové aspekty, ktoré by mal každý potenciálny kupec zvážiť, a analyzuje súčasné trendy na trhu s pozemkami v tejto atraktívnej lokalite.
Stavebné pozemky: Základ pre váš budúci domov
Pre tých, ktorí snívajú o výstavbe vlastného rodinného domu, je výber správneho stavebného pozemku prvým a najdôležitejším krokom. V Bytči a jej blízkom okolí sa nachádza niekoľko zaujímavých možností.
Jednou z ponúk je stavebný pozemok o výmere 400 m² v Bytči, vo vilovej štvrti vo Veľkej Bytči. Pozemok sa nachádza v novobudovanej zástavbe rodinných domov a je schválený na výstavbu rodinného domu podľa územného plánu obce. Jeho rozmery, šírka 16 metrov a dĺžka približne 24 metrov, ho predurčujú na výstavbu moderného rodinného domu. Cena za tento pozemok je 67 900 €, čo predstavuje 168,91 €/m².
Ďalšou atraktívnou ponukou je slnečný stavebný pozemok v obci Kolárovice, s možnou rozlohou od 500 do 3000 m². Táto lokalita je označovaná za lukratívnu a príjemnú, ideálnu na výstavbu rodinného domu alebo dokonca viacerých rodinných domov či menšej bytovej výstavby. Cena za meter štvorcový sa pohybuje okolo 79 €, pričom celková cena za pozemok s rozlohou 600 m² je 47 400 €.
V obci Veľké Rovné je na predaj slnečný stavebný pozemok s výmerou 845 m². Tento pozemok je vhodný na výstavbu rodinného domu alebo rekreačného objektu a jeho cena je 38 900 €, čo predstavuje 46,04 €/m².
Pre tých, ktorí hľadajú rozsiahlejšie plochy, je k dispozícii stavebný pozemok v obci Kotešová o výmere 1192 m². Pozemok je rovinatý, slnečný a má k dispozícii všetky inžinierske siete. Cena za tento pozemok je 146 700 €, čo vychádza na 123,07 €/m².
V Bytči, v časti Pšurnovice, sa ponúka slnečný stavebný pozemok o rozlohe 720 m². Pozemok je rovinatý a nachádza sa v krásnom prostredí pod lesom v novovznikajúcej štvrti rodinných domov, čo ho robí atraktívnym aj ako investičnú príležitosť. Jeho cena je 67 900 €.
V obci Petrovice, neďaleko Bytče, je na predaj stavebný pozemok s výmerou 3392 m², ideálny na výstavbu rodinného domu. Cena za tento rozsiahly pozemok je 108 000 €, čo predstavuje 31,84 €/m².
V obci Veľké Rovné sa nachádza aj slnečný pozemok určený na výstavbu rodinných domov o celkovej výmere 391 m². V cene pozemku je zahrnutá elektrická prípojka a projektová dokumentácia, čo ho robí zaujímavou ponukou s cenou 225 000 €, teda 575,45 €/m².

Rekreačné a iné pozemky: Potenciál pre relaxáciu aj podnikanie
Okrem stavebných pozemkov ponúka trh aj rôzne iné typy pozemkov, ktoré môžu slúžiť na rekreačné účely, poľnohospodárstvo alebo dokonca priemyselné využitie.
Rozľahlý, slnečný pozemok s výmerou 2777 m² v Bytči je vhodný na výstavbu rodinného domu. Nachádza sa na okraji mesta, je slnečný a rovinatý. Jeho cena je mimoriadne priaznivá, len 2 777 €, čo predstavuje 1 €/m².
Pre milovníkov prírody a pokoja je k dispozícii rekreačný pozemok nad obcou Kolárovice s rozlohou 781 m². Ideálny na relax, oddych, včelárčenie, drobný chov alebo výstavbu malej chatky. Pozemok je svahovitý s pekným výhľadom. Cena za tento pozemok je 12 000 €, čo vychádza na 15,36 €/m².
V obci Hlboké nad Váhom sú na predaj dva pozemky s výmerami 941 m² a 1916 m². Pozemok s menšou výmerou sa nachádza v blízkosti výstavby nových domov. Celková výmera oboch pozemkov je 2857 m² a ich cena je 29 900 €, čo zodpovedá cene 10,47 €/m².
Zaujímavou ponukou je aj rovinatý pozemok s výmerou 7000 m², ktorý je určený na IBV (individuálnu bytovú výstavbu) a je schválený. Na pozemku sa nachádza elektrina a studňa, pričom obec nemá kanalizáciu. Cena za tento rozsiahly pozemok je 350 000 €, čo zodpovedá cene 50 €/m².
Pre priemyselné využitie sú k dispozícii pozemky v priemyselnej zóne v Predmieri. Ponúkajú sa pozemky s výmerou 2994 m² a 1772 m². K pozemkom vedie asfaltová cesta a sú vhodné na výstavbu priemyselných objektov.
Existuje tiež možnosť prenájmu pozemku v priemyselnom areáli v Bytči s výmerou približne 3300 m². Pozemok je rovinatý, vedie k nemu asfaltová cesta a je vhodný pre vaše podnikanie.

Ceny a priemerné hodnoty na trhu
Priemerná cena pozemkov na predaj v Bytči sa pohybuje okolo 121 €/m². Existujú však značné rozdiely v závislosti od lokality, veľkosti a účelu pozemku. Najlacnejšie ponuky sa dajú nájsť v okrese Bytča, kde sa ceny môžu začať už od 50 €/m². Na druhej strane, najluxusnejšie ponuky, najmä v atraktívnych lokalitách, môžu dosahovať ceny až 575,45 €/m², ako je to v prípade pozemku vo Veľkom Rovnom s výmerou 391 m².
Najdrahšou ponukou pozemku v okrese Bytča, spomedzi uvedených, je pozemok s cenou 225 000 €. Je dôležité si uvedomiť, že tieto ceny sú orientačné a môžu sa meniť v závislosti od aktuálnej situácie na trhu a špecifických vlastností jednotlivých nehnuteľností.
Priemerná cena za meter štvorcový celkovej rozlohy na predaj v Bytči je 860 €/m². Pre zastavanú plochu je to 1 314 €/m².
Dôležité faktory pri výbere pozemku
Pri výbere pozemku je potrebné zvážiť niekoľko kľúčových faktorov:
- Lokalita: Blízkosť mesta, občianska vybavenosť, dopravná dostupnosť, okolie (lesy, hory, vodné plochy), potenciálna hlučnosť alebo iné negatívne vplyvy.
- Účel pozemku: Je určený na výstavbu rodinného domu, rekreačného objektu, priemyselného využitia alebo poľnohospodárstva? Overte si územný plán obce a platné regulácie.
- Inžinierske siete: Dostupnosť elektriny, vody, kanalizácie, plynu a telekomunikačných sietí je kľúčová pre komfortné bývanie alebo podnikanie. V prípade ich absencie, zistite možnosti a náklady na ich napojenie.
- Tvar a veľkosť: Zvážte, či tvar a veľkosť pozemku zodpovedá vašim predstavám o budúcej stavbe a jej okolí.
- Orientácia a svahovitosť: Slnečná orientácia môže pozitívne vplývať na energetickú náročnosť stavby a celkovú atmosféru. Svahovitosť pozemku môže priniesť výhody (napr. výhľady, možnosť suterénu), ale aj zvýšiť náklady na výstavbu.
- Prístupová cesta: Overte si, či k pozemku vedie dostatočne široká a kvalitná prístupová cesta a či máte k nej právo užívania.
- Cena a náklady: Okrem kúpnej ceny pozemku zohľadnite aj náklady na pripojenie inžinierskych sietí, geometrické zameranie, znalecké posudky, daň z prevodu nehnuteľnosti a poplatky spojené s kúpou.