Prenájom parkovacieho miesta v Trebišove: Výzvy a hľadanie riešení

Parkovanie v mestách, a zvlášť v sídliskách, je častým problémom, ktorý trápi mnohých obyvateľov. Mesto Trebišov nie je výnimkou. Okrem parkovania sa obyvatelia stretávajú aj s ďalšími problémami, ako je zabezpečenie čistoty a poriadku v okolí bytových domov. Tento článok sa zameriava na problematiku prenájmu parkovacích miest v Trebišove, ako aj na ďalšie súvisiace problémy, ktoré boli nastolené na schôdzi vlastníkov bytov.

Nedostatok parkovacích miest ako dlhodobý problém

Nedostatok parkovacích miest je dlhodobý problém, ktorý komplikuje život mnohým obyvateľom Trebišova. Na schôdzi vlastníkov bytov vo vchode č. 5 bol tento problém opätovne prediskutovaný. Zástupcovia vlastníkov bytov tlmočili tento problém mestu Trebišov ako odkaz pre starostu - primátora. Cieľom je nájsť systémové riešenie, ktoré by zabezpečilo dostatok parkovacích miest pre všetkých obyvateľov.

Situácia na sídlisku Sever je obzvlášť napätá. Ako uvádza jeden z obyvateľov, "na sídlisku Sever nam pomaličky miznu parkovacie miesta z dovodu výstavby noveho obytneho domu. Mesto vydlaždilo, označilo parkovacie miesta a robotnici znova ubrali z parkovacích miest pri kontajnerovom stojisku na Ternavskej ulici." Ing. arch., vedúci odd. však ubezpečuje, že "Parkovacie miesta nemiznú. Naopak, po ukončení stavby parkovacie miesta pribudnú." Okrem výstavby nových bytových domov, ktoré prirodzene zvyšujú nároky na parkovanie, dochádza aj k presunu plotov firiem, ktoré zmenšujú priestor pre parkovanie. Jeden z obyvateľov sa sťažuje: "Už sme sa zmierili s ťažším prejazdom cez Hodvábnu ulicu, nakoľko si firma presunula plot z trávnatej plochy na parkovisko a tým posunula parkovacie miesta a zúžila cestu. No pýtam sa, kde mame parkovať?" Mesto je si vedomé tejto situácie a momentálne je v štádiu prípravy aj vybudovanie nového parkoviska.

mapa sídliska Sever v Trebišove s vyznačenými novými výstavbami

Odkúpenie parkovacieho miesta: realita mesta Trebišov

V súvislosti s nedostatkom parkovacích miest sa objavujú otázky ohľadom možnosti ich odkúpenia. Občan sa pýta: "je možnosť odkúpiť od mesta parkovacie miesto pred bytovým domom na ulici M.R.Štefánika 2221?" Odpoveď mesta je však jednoznačná: "Mesto Trebišov nepredáva existujúce parkovacie miesta do súkromného vlastníctva." Ing. arch., vedúci odd. to potvrdzuje a dodáva, že na sídlisku Sever momentálne prebieha realizácia teplovodu spoločnosťou Trebišovská energetická, a. s. k napojeniu na nový bytový dom. K posunu oplotenia na komunikáciu došlo z dôvodu osádzania obrubníkov a budovaniu chodníka v okolí nového bytového domu.

Zamykanie kontajnerov a zabezpečenie čistoty

Okrem parkovania sa na schôdzi riešil aj problém zamykania klietok, kde sú umiestnené kontajnery. Snahou vlastníkov bytov je zabezpečiť čistotu okolo stojiska a hlavne dosiahnuť to, aby vyberači smetí nemali prístup ku kontajnerom. Zamykanie klietok by mohlo byť účinným spôsobom, ako zabrániť neporiadku a zabezpečiť hygienické podmienky.

Problémy s realizáciou: Zavedenie zamykania kontajnerov však naráža na problémy s dosiahnutím súhlasu všetkých vchodov. V danom prípade majú 4 vchody, ale iba 3 kontajnery. Chýba súhlas vchodu č. 3 a 7. Jeden z obyvateľov sa sťažuje na premiestnenie stojiska na komunálny odpad č. 16 z ul. Ľ. Podjavorinskej, ktoré bolo pôvodne pri garážach: "Chcel by som vediet z akeho dovodu bolo premiestnene stojisko na kom.odpad č.16 z ul .L.Podjavorinskej/ bolo pri garažach/". Vysvetlenie uvádza, že "stojisko č. 16 na Ul. Ľ. Podjavorinskej bolo umiestnené na súkromnom pozemku po dohode s majiteľom, s podmienkou, že v prípade záujmu o výstavbu na tomto pozemku bude stojisko premiestnené. Na základe niekoľkých stretnutí s domovníkmi spádových bytových domov bolo všeobecným súhlasom vybrané a určené miesto na umiestnenie stojiska na najbližšom mestskom pozemku."

Ďalší obyvateľ kritizuje umiestnenie nového kontajnerového stojiska: "Zda sa vam normalne postavit toto stojisko rovno pred vchod byt.domu, na travnik vedla lavicky, ktore sme doteraz chapali ako miesto pre oddych obyvatelov bytoviek. Chapem, ze aj ostane stojiska su pred vchodmi, ale pri inych bytovkach su tam parkoviska a nie travnik, lavicky a preliezka pre deti. Preco ak je potrebne prelozit stojisko, sa neprelozilo k juznemu muru bytovky 1803/2? Ci medziludske vztahy uz nie su dolezite? Toto je fakt hanba." Mesto vysvetľuje, že "výstavba kontajnerového stojiska v uvedenej lokalite je nutnosťou z dôvodu, že staré prístrešky nespĺňajú požadované parametre na umiestnenie kontajnerov a aj z dôvodu zamedzenia "návštev" neprispôsobivých obyvateľov mesta. Lokalita na umiestnenie bola konzultovaná niekoľkokrát priamo na mieste zástupcami mesta, technických služieb a zástupcami obyvateľov obidvoch bytových domov." Zdôrazňuje sa, že pri umiestnení stojiska je potrebné brať na zreteľ viacero faktorov, ktoré musia byť dodržané. V prvom rade musí byť umiestnené na mestskom pozemku, dostupné všetkým obyvateľom bytových domov, zároveň dostupné pre uskutočnenie vývozov. Jediným neprípustným bodom umiestnenia stojiska je podľa mesta navrhované priloženie k múru bytového domu.

Napriek problémom s umiestnením kontajnerových stojísk, mesto Trebišov rieši aj iné problémy týkajúce sa čistoty. Pracovníci Technických služieb mesta Trebišov zrealizovali opravu zámku na kontajneroch na Komenského 2206. Taktiež bol opravený poškodený elektromagnetický zámok na kontajnerovom stojisku č.7 na sídlisku Sever.

fotografia poškodeného kontajnera pred opravou

Problémy s parkovaním na trávnatých plochách a neprispôsobiví občania

Parkovanie na trávnatých plochách je ďalším problémom, ktorý trápi obyvateľov. "Chcem sa opýtať či v meste Trebišov je povolené parkovanie na trávnatých plochách? Podľa toho ako to vyzerá asi áno. Mestská polícia to evidentne vôbec nerieši. Prejdú okolo a nič." Mestská polícia však tvrdí, že "Parkovanie motorových vozidiel na zeleni v Trebišove je príslušníkmi MsP Trebišov kontrolované priebežne a intenzívne."

Problémom mesta sú aj tzv. "neprispôsobiví občania", ktorí v nočných hodinách spôsobujú hluk a ničenie majetku. "Dobrý deń .Mám otázku -dokedy sa budeme prizerať na to že neprispôsobili nám špinia a ničia majetky? V neskorých nočných hodinách sa prechádzajú po meste a sú hluční, čo asi tu robia? Tešili sme sa že konečne bude poriadok pri smetných kontajneroch ,no nedlho!!! Na ulici Komenského 49 už poškodili elektronické uzamykanie riešte to čím skôr pokiaľ ešte nezničia všetko !" Mestská polícia uvádza, že "Pohyb neprispôsobivých občanov v nočných hodinách polícia nemôže zákonným oprávnením zakázať, resp. ho akokoľvek obmedziť."

Mestská polícia Trebišov zabezpečuje aj odstraňovanie tzv. vrakov v meste. Vrak vyhoreného súkromného autobusu na Šrobárovej ul. je však zaparkovaný na súkromnej ceste ŽSR a nespadá pod jurisdikciu mesta Trebišov, ale ŽSR a MDaV SR. Napriek tomu MsP Trebišov vstúpila do jednania so ŽSR a majiteľom autobusu s výzvou k jeho odprataniu.

Pomoc pre sociálne slabších a seniorov

V súvislosti s potrebami obyvateľov mesta sa objavujú aj otázky ohľadom pomoci ľuďom zo sociálne slabého prostredia. "chcem sa opýtať ako plánuje mesto riešiť aktuálnu situáciu parkovania na sídlisku Sever? Už sme sa zmierili s ťažším prejazdom cez Hodvábnu ulicu, nakoľko si firma presunula plot z trávnatej plochy na parkovisko a tým posunula parkovacie miesta a zúžila cestu. No pýtam sa, kde mame parkovať? Vopred ďakujem za odpoveď." Občan sa pýta, či by sa dalo opäť zorganizovať niečo podobné ako v roku 2018 pre obyvateľov mesta Trebišov, ktorí nemajú dostatočný príjem z pracovnej činnosti, aby dokázali zabezpečiť nevyhnutné pre svoju rodinu - potraviny, oblečenie atď. Ide najmä o rómskych občanov, ktorí opakovane žiadajú o pomoc.

V súčasnosti mesto Trebišov nemá vyhlásenú zbierku šatstva pre núdznych, avšak v Stredisku osobnej hygieny a práčovne na Medickej ul. 2374/2 v Trebišove sa utvárajú podmienky pre vykonávanie nevyhnutnej osobnej hygieny. SOHaP je využívané obyvateľmi rómskej osady, v blízkosti ktorej bolo aj zriadené. SOHaP je od začiatku vybavené práčkami, sušičkou, žehličkou, sprchami, uterákmi, hygienickými a dezinfekčnými potrebami. Za poplatok, ktorý upravuje Prevádzkový poriadok SOHaP, je umožnené občanom uvedené služby využívať. V rámci realizácie Operačného programu potravinovej a základnej materiálnej pomoci pre najviac odkázané osoby v mestách a obciach vo všetkých okresoch SR bolo mesto Trebišov požiadané o súčinnosť pri vydávaní hygienických balíčkov pre sociálne odkázaných obyvateľov mesta Trebišov, ktorí sú poberateľmi dávky hmotnej núdze.

Mesto Trebišov poskytuje stravovanie (obed) pre bývalých školských zamestnancov v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta (pre túto skupinu dôchodcov), s úľavou 0,80 eur z celkovej ceny jedla. V súčasnosti sa počas trvania mimoriadnej situácie strava nevydáva. Po jej skončení bude poskytovanie stravovania obnovené. Jedáleň Územného spolku Slovenského červeného kríža (SČK) v Trebišove, na Hviezdoslavovej ul. č. 3203/1, poskytuje možnosť stravovania sa pre seniorov na základe uzatvorenej zmluvy. SČK ponúka všetkým osamoteným poberateľom starobného dôchodku adresnú pomoc v podobe doručenia teplého jedla (obeda) priamo do domácnosti.

Dopravné značenie a infraštruktúra

V súvislosti s dopravnou situáciou v meste boli podané aj požiadavky na dopravné značenie. Obyvatelia ulice Ludvíka Svobodu žiadajú o namontovanie dopravnej značky "Slepá ulica", nakoľko na ulicu vstupujú omylom stovky motorových vozidiel. Pracovníci Technických služieb mesta Trebišov osadia konkrétne zvislé dopravné značenie do konca januára 2023.

Ďalším problémom je nedokončený chodník pri novom kruhovom objazde na ulici Čsl. armády. Dňa 27.01.2023 ukončil zmluvne dohodnutý dodávateľ Východoslovenská Distribučná, a.s., Košice, montážne práce na prepojení VN káblov.

Zľavy pre držiteľov preukazov TZP a rezidenčné karty

Uvažuje sa s priznavaním zliav pre držiteľov preukazu TZP do mestských zariadení. Držiteľ preukazu ŤZP osoby má v súčasnosti zvýhodnené vstupné na mestskú plaváreň. Pri vstupe na zimný štadión a mestské letné kúpalisko je možné využiť zľavnené vstupné využitím rezidenčnej karty mesta Trebišov, prípadne Senior karty mesta, ktoré občanovi vydáva mestský úrad, po splnení konkrétnych podmienok.

Ostatné podnety a riešenia

V súvislosti s kaštieľnym parkom je plánované jeho oplotenie, avšak iba časť, ktorá prislúcha k areálu múzea. Dôvodom je ochrana majetku, komfort návštevníkov pri organizovaných podujatiach a možnosť architektonicky uzavrieť časť areálu. Kaštieľny park bude štandardne sprístupnený návštevníkom v čase otváracích hodín múzea, respektíve v rozšírenom režime.

Mesto Trebišov plánuje v blízkej budúcnosti zaviesť terminál v pokladni kina. Ohľadom bufetu v kine mesto nie je jeho prevádzkovateľom a podnet bol posunutý zodpovednej osobe.

V súvislosti s výrubom stromu pred zrekonštruovaným domom na Budovateľskej 30, bola občanom poskytnutá informácia o postupe pri žiadosti o výrub dreviny.

Vzhľadom na aktuálny časový harmonogram dodania stavebných prác je odovzdanie nových mestských nájomných bytov na sídlisku Juh predpokladané v lete. Na otázku ohľadom možnosti odkúpenia nájomných bytov po rokoch, JUDr. neposkytol priamu odpoveď v poskytnutom texte.

V areáli cintorína nie je zatiaľ inštalovaný kamerový systém. "Neviem si to vysvetliť, že môžu byť ľudia, ktorí z hrobu ukradnú veci, ktoré človek odnesie svojmu milovanému." Mesto vyjadruje ľútosť nad takýmito činmi a uvádza, že keďže je cintorín verejne prístupné miesto, nie je v ich silách tomu zabrániť. V prípade škody väčšieho rozsahu odporúča kontaktovať priamo políciu.

Otázka týkajúca sa vodovahy pri oplotení kaštieľa bola smerovaná na investora projektu - Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove.

Bicykle slúžiace pre občanov mesta na ekologický presun (bikesharing) sú zbierané príslušníkmi MsP Trebišov a technickými službami a umiestňované na určené stanovištia. V posledných dvoch týždňoch sa tak nedialo z dôvodu obmedzených kapacitných možností MsP Trebišov, keďže príprava a zabezpečovanie verejného poriadku na Trebišovských jesenných trhoch, voľbách a počas Sviatku všetkých svätých a Dušičiek boli prioritné činnosti. Plánované ukončenie aktuálnej jesennej sezóny zdieľaných bicyklov bolo realizované 3. 11. 2022.

V súvislosti s výpadkami káblovej televízie bolo vysvetlené, že v poslednom období dochádzalo k výpadkom signálu TKR v dôsledku rekonštrukcie križovatiek „ Vrátna - SNP „ a „ ČSA - Komenského".

Svoje otázky, podnety alebo návrhy týkajúce sa mesta môžete zasielať prostredníctvom portálu Odkaz pre starostu.sk.

tags: #najom #parkovacieho #miesta #trebisov