Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky v súčasnosti sídli v novej, modernej budove na Račianskej ulici 71 v Bratislave. Toto presťahovanie predstavuje vyvrcholenie dlhodobého procesu hľadania adekvátnych priestorov, ktoré by vyhovovali rastúcim kapacitným potrebám ministerstva a zároveň boli hospodárne pre štát. Slávnostné otvorenie novej budovy sa uskutočnilo za účasti ministra spravodlivosti Gábora Gála, syna pôvodného architekta Dušana Kuzmu - Pavla Kuzmu, zástupcu vlastníka budovy Ľuboša Lopatku a ďalších predstaviteľov justície a právnickej obce. Minister Gál vo svojom príhovore vyzdvihol trpezlivosť zamestnancov počas sťahovania a vyjadril presvedčenie, že nová budova je dôstojným a moderným sídlom ministerstva.

Dôvody pre sťahovanie a potreba novej súťaže
Dlhodobým problémom Ministerstva spravodlivosti SR boli nevyhovujúce priestorové podmienky v doterajšom sídle na Župnom námestí. Pôvodná budova, postavená v minulom tisícročí primárne pre potreby Najvyššieho súdu, nedokázala pokryť ani polovicu z celkového počtu zhruba 600 zamestnancov ministerstva. Tento stav bol dlhodobo neudržateľný a viedol k hľadaniu nového riešenia. Už v roku 2017 začala vtedajšia ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská s hľadaním novej budovy. Keďže sa nepodarilo nájsť vhodný priestor vo vlastníctve štátu, pristúpilo sa k verejnej súťaži. Po nástupe do funkcie sa minister Gábor Gál rozhodol túto súťaž zopakovať s cieľom zabezpečiť maximálnu transparentnosť a hospodárnosť. V máji 2019 vláda schválila jeho návrh na prenájom budovy Výskumného ústavu zváračského s možnosťou jej neskoršieho odkúpenia.
Okrem kapacitných dôvodov existoval aj principiálny aspekt, ktorý ministerka Žitňanská spomínala už skôr: nie je optimálne, keď najvyššia súdna inštitúcia sídli v jednej budove s výkonnou mocou. Toto usporiadanie mohlo vytvárať isté napätie a nebolo v súlade s princípom deľby moci. Presťahovanie ministerstva umožnilo aj oddelenie týchto dvoch zložiek moci, čím sa posilnila nezávislosť súdnictva.
Priebeh verejnej súťaže a výber novej budovy
Verejná súťaž na výber nového sídla ministerstva bola dvojkolová. V prvom kole sa vytriedili ponuky, ktoré nespĺňali základné technické kritériá. Do druhého kola postúpilo deväť z pôvodných jedenástich uchádzačov. Následne sa otvárali obálky s cenovými ponukami. Minister Gábor Gál ukončil súťaž koncom júna nevyhlásením víťaza v pôvodnom zmysle, ale rozhodol sa pre opakovaný proces, ktorý viedol k schváleniu prenájmu budovy Výskumného ústavu zváračského. V tomto procese sa vyberalo zo štyroch alternatív a víťazná budova získala v hodnotení vo verejnej súťaži vysoké skóre 90 bodov zo 100.
Nové sídlo sa nachádza v areáli Výskumného ústavu zváračského na Račianskej ulici v Bratislave a jeho rozloha dosahuje približne 10 000 metrov štvorcových. Kľúčovým kritériom pri výbere bola možnosť budovu v budúcnosti odkúpiť, čo ministerstvo plánuje uskutočniť v najbližšom možnom čase. Firma, ktorá budovu prenajala, ju dodala kompletne zrekonštruovanú, čím sa ministerstvo vyhlo dodatočným investíciám do opráv.

Kritériá výberu, zapojenie odborníkov a hospodárnosť
Pri rozhodovaní o výbere najvhodnejšej budovy sa Ministerstvo spravodlivosti SR obrátilo so žiadosťou o pomoc na Úrad pre verejné obstarávanie a Útvar hodnoty za peniaze. Toto zapojenie odborných orgánov malo zabezpečiť maximalizáciu hodnoty za peniaze a dodržanie princípov transparentného a efektívneho nakladania s verejnými financiami. Verejná súťaž je základným nástrojom na zabezpečenie hospodárnosti a transparentnosti pri využívaní štátnych prostriedkov. Proces verejnej obchodnej súťaže (VOS) sa realizuje pri predajoch a prenájmoch majetku štátu, pričom podmienky schvaľuje príslušné zastupiteľstvo. Využívanie elektronických aukcií v rámci VOS ďalej zvyšuje transparentnosť a konkurenciu.
Legislatívny rámec a problémy s nakladaním s majetkom štátu
Nakladanie s majetkom štátu upravuje Zákon č. 278/1993 Z.z. Tento zákon definuje, ktoré rozpočtové organizácie spravujú majetok štátu zverený im do správy. Medzi ne patria aj ostatné orgány štátnej správy, štátne rozpočtové a príspevkové organizácie. Napriek existujúcej legislatíve, doterajšie skúsenosti ukazujú, že správcovia majetku štátu nie vždy postupujú v súlade so zákonom. Často dochádza k porušovaniu ustanovení zákona, napríklad pri prenajímaní majetku podnikateľským subjektom za nájomné, ktoré nezodpovedá účelu nájmu ani trhovým princípom. Tieto neefektívne postupy môžu viesť k nehospodárnemu nakladaniu s majetkom štátu.
Analýza súčasného stavu poukázala na potrebu opatrení na zlepšenie hospodárenia s majetkom štátu, vrátane možnej zmeny zákona č. 278/1993 Z.z.
Prenájom administratívnych priestorov a náklady
Štátne orgány vo veľkej miere využívajú prenájom administratívnych priestorov, čo predstavuje významnú položku v ich rozpočtoch. Podľa dostupných údajov si až 18,8 % správcov majetku štátu prenajíma administratívne priestory. Pre ilustráciu, Ministerstvo vnútra SR ročne platilo za prenájom svojho sídla vrátane energií, upratovacích a bezpečnostných služieb sumu 41,4 milióna Sk (približne 1,37 milióna eur).
Porovnanie nákladov na vlastníctvo a prenájom je kľúčové pre efektívne rozhodovanie. Ministerstvo vnútra SR síce disponovalo vlastnými administratívnymi priestormi s odhadovanou trhovou hodnotou 206 miliónov Sk, ale náklady na ich údržbu a prevádzku boli tiež značné. Nové sídlo Ministerstva spravodlivosti SR na Račianskej ulici predstavuje ročné náklady vo výške 1,7 milióna eur, z čoho 1,5 milióna eur tvorí samotný prenájom a 200-tisíc eur sú náklady na prevádzku. Ide o významnú investíciu, ktorá však reflektuje potrebu moderných a adekvátnych priestorov pre výkon štátnej správy.
Architektonické dedičstvo a budúcnosť
Budova na Račianskej ulici, ktorá sa stala novým domovom Ministerstva spravodlivosti SR, má svoju architektonickú hodnotu. Jej autorom je významný slovenský architekt Dušan Kuzma, známy aj ako tvorca pamätníka SNP v Banskej Bystrici. Budova bola postavená v rokoch 1953 až 1956. Syn architekta, akademický architekt Pavol Kuzma, ocenil, že počas rekonštrukcie boli zachované pôvodné prvky a duch budovy, čo prispelo k jej jedinečnému charakteru. Toto spojenie historického dedičstva s modernými potrebami štátnej inštitúcie vytvára zaujímavý architektonický dialóg.

Presťahovanie do nových priestorov sa plánovalo zrealizovať do konca roka 2019. Okrem samotného ministerstva sa uvažovalo aj o presťahovaní Centra právnej pomoci, ktoré sa v tom čase nachádzalo v nevyhovujúcich priestoroch na Námestí slobody. Toto presťahovanie malo byť súčasťou širšieho plánu na optimalizáciu priestorového zabezpečenia justičných a právnych inštitúcií na Slovensku.
Výhľad do budúcnosti a odkúpenie budovy
Možnosť odkúpenia budovy po dvoch rokoch prenájmu za zhruba 20 miliónov eur predstavuje pre ministerstvo strategickú výhodu. Toto riešenie umožňuje získať do vlastníctva štátu moderné a funkčné sídlo, ktoré bude slúžiť potrebám ministerstva dlhodobo. Hoci ročné náklady na prenájom a prevádzku sú značné, možnosť neskoršieho odkúpenia za predpokladanú cenu predstavuje dlhodobo výhodnejšiu alternatívu v porovnaní s neustálym hľadaním a adaptáciou prenajatých priestorov, ktoré nemusia spĺňať všetky špecifické požiadavky. Tento krok je súčasťou širšej snahy o konsolidáciu a modernizáciu infraštruktúry štátnych inštitúcií s cieľom zabezpečiť efektívne a transparentné fungovanie verejnej správy.
tags: #ministerstvo #spravodlivosti #najom #priestorov #sutaz